Skip Navigation
78 comments
  • Ignore the big price label you see on bread, coffee and other food items. Look for the small number in the corner that says €/kg. That’s the only number that really matters in the long run.

    If you have only 15 € in your pocket, and you need to survive till the end of the month, this tip might not be very helpful, since you also need to be aware of the sum you pay at the checkout.

  • Track your spending. It's insane how obvious that might sound, but having all your outgoings over a month laid out in front of you can make it really clear where there might be savings to be made. I used to pick up a pack of biltong and an energy drink before work every weekday - it was only £3 every morning. However, that's £63 a month right there.

    Other than that; see if you can change your routine or mindset in some way to allow savings. I've started waking up earlier so I can walk to work, and not being so anxious to get home early so I can enjoy the walk home a bit more - I'm lucky to live within three miles from my office, and to be able-bodied (and have the area be walkable etc.) but it saves me about £150 a month on train tickets, at the cost of walking about 2 hours a day.

  • Make lists and use them to think twice before purchasing anything.

    I started making lists of stuff I wanted to buy instead of, well, buying it whenever I thought about it and and it worked great to teach me to differentiate between what I need and what I waaaaant ;)

  • Put bread in the fridge. It lasts much longer. You can also freeze bread and cheeses for even longer storage.

    Expiration dates on most foods don’t mean much. Your salt isn’t bad just because you owned it for a year. Just pay more attention to the food after the date.

  • I'll focus on food money saving tips. Don't follow them blindly, check if they apply or not to where you live (it varies quite a bit). It all boils down "buy cheaper, when cheaper, and use it well".

    1. Bulk preparation saves money twice: one less reason to buy prepared food when in a rush, and you can buy larger amounts of the ingredients when they're cheaper.
    2. At least where I live, cost for proteins go like: mutton > beef > pork, chicken > eggs. Focus on the cheaper ones; this doesn't mean you need to eat only eggs, but that if you can include eggs into your dish it'll probably turn out cheaper. [Vegetarians: the reasoning should be the same for seitan, soy protein, tofu, lentils, beans, etc.]
    3. You can introduce a lot of variety into your meals, without raising their prices up, by changing the main carb: polenta, rice, potatoes, bread, pasta, yucca, etc. This gives you a bit more of leeway to repeat the protein, so you buy the cheaper ones more often.
    4. Even if you don't have a garden, you can grow herbs in old margarine pots in a window. Herbs make do for variety of base ingredients.
    5. Deboned chicken is typically more expensive by kilogram of meat than bone-in chicken. Plus check #7 on the bones.
    6. If you're OK with offal, it's often cheaper. Chicken liver, cow tongue, etc. can be delicious if prepared correctly.
    7. Have a container in the freezer for bones, veg peels etc., that you can use to make stock. Stock + leftover ingredients = soup for almost no cost.
    8. Veg oils are pretty much interchangeable - pick whatever it's cheap where you live. Don't fall for the trap that it's "imported", "fancy", "with health benefits" whatever. (For me it's soy oil.) This does not include extra virgin olive oil.
    9. Waste not, want not. Have a few recipes just for the sake of repurposing leftovers. For me it's rice/vegs croquettes, vegs/meats omelette, and potato pancakes. Note that rice croquettes can render even overcooked rice into a treat.
    10. Banana peels and citrus skins can be made into sweets. No reason to throw them away.
    11. Don't go too hard on yourself, otherwise you'll binge expensive food. Also, take nutrition into account; if you reduce costs at expense of your health you aren't saving money, meds are more expensive than food.
    1. Simplify your life. Example: Cleaning products. Find 1-2 products that clean almost everything safely. Don't buy a product for every type of cleaning.
    2. You don't need to own every "cool" thing, or the latest trend. You are wasting money, it becomes clutter quickly, and you have to expend time & money later to get it out of your life, and it eventually goes to the landfill. Less crap, fewer expenses = more happiness and time.
  • All these savings aside, you should also know where to save, and for that you need an example of monthly expenses you can compare yourself to. Luckily, government assistance programs do just that when they tell you how to live on their pittance.

    Here's the one for Germany, rounded to nice numbers (source), so a fairly wealthy central European country:

    • 200€ Food and drink (14%)
    • 50€ clothes ( 3.5 %)
    • 50€ energy
    • 50€ transportation (!)
    • 50€ communication
    • 50€ leisure and culture
    • 30€ furniture and appliances
    • 20€ medication
    • 50€ other

    550€ total flexible costs (40%)

    To compare to your bill, you also need to consider the costs the agencies just take on outside of that source I gave. These are the regular expenses that depend on location even more so, but just to have them here:

    • 500€ rent, no utilities (source being the maximum the local agency covers in a moderately big city)
    • 150€ utilities (guess)
    • 200€ health insurance (guess)

    850€ total inflexible costs (60%)

    Making 1,400€ for one person to live one month in a German city in 2025.

    Needless to say, unless you buy multiple AAA games a month, these expenses are dominated by inflexible costs, even more so if you're living in a place with a housing and health insurance crisis. Also note that the value for transportation is clearly too low for car ownership, if you need it for work that monthly expense better be covered by the extra income.

    Now you should compare those values to your own expenses and reason why you spend more/less in some areas. And then you should be able to tell where you are living above your means, or if you need a more local comparison. And then you can still figure out how you can save 7% of your expenses by cooking at home.

78 comments