Whats a useful moneysaving tip you want to share?
Whats a useful moneysaving tip you want to share?
Whats a useful moneysaving tip you want to share?
You're viewing a single thread.
Learn to cook from raw or whole ingredients.
The amount we pay for processed bullshit that makes us sick is mind-boggling, we're talking like a factor of 10 to 1 almost.
And before you come at me, I meticulously budget my food, I make everything from scratch
Just as one example, frozen pizza. The absolute cheapest, worst piece of shit you can get in my area would be about $6 on sale. Compare that to making homemade crusts, sauce, and topping it myself for around 75 cents per pizza.
Many people use the excuse that they don't have time. Funny how they have time to go to work for 2 hours and earn $40 that they can just pay to Skip the Dishes, but don't have half an hour to make some homemade spaghetti.
You must be skimping on cheese to get it to 75 cents
Was waiting for this nit pick.
How much cheese do you think you need on a pizza dude.
You can make the crust and the sauce for like 15 cents... 50-60 cents of cheese is a lot of damn cheese in my view... Double what you get on the frozen piece of cardboard.
Why didn't you nitpick meat?
I cannot stand people like you honestly. You are the exact same kind of self-slaving, nitpicking, excuse making, lazy person that I describe in my other comments. If you actually put any effort into budgeting and making food, you would already know that 75 cents of homemade is more pizza, more calories, and actually healthy to eat vs the pre-pagaged dog shit you'd get for 8x cost at the store lol
I was with you until you started italicizing things and calling people lazy. It's an honest question, you gotta chill bro
Jesus Christ it was a one liner statement chill out, lmfao
Home cooked meals are why I can afford to be a housewife!
My partner and I only bring in around 48k/yr and thanks to cooking from scratch for everything its totally a reasonable amount!
I make a loaf of multigrain sourdough every week for our breakfast egg, onion, jalapeno, sandwiches, egg prices included that's 12 a week for breakfast at the highest. Dinners we use whatever produce is in season, stews and casseroles are most common. We usually end up at around 40/week for dinners.
Add that to the fact that I'm a nerd who can selfhost out services (I run a jellyfin server with all of my physical media backed up to it, so its my Netflix and my Spotify, and idc about piracy so I rip stuff I get from the library too) and were also spending only electricity on media every month... Usually.
Edit: spelling
See, you get it.
There is so much money savings to be had by making your own food that I will literally work less so I have more time to cook. It saves that much money.
I've heard every fake excuse in the book from people who are basically just too lazy.
They claim it takes too much time, that is objective bullshit.
They claim it's too difficult, that is objective bullshit.
They claim they are in a food desert. Would never occur to them to just take a taxi to the store and buy groceries if really it's that difficult to get around. Once again, objective bullshit excuse.
They find nitpick bullshit self-satisfying ways to deny they should have to cook like suggesting that making fresh dough everyday is too much work... Right because the thing to do is make dough every day, not once a month and just freeze blobs.
Lazy, lazy, self-slaving people.
I don't have time to cook, i'm scrolling tiktok while my doordash is on the way.
and were also spending only electricity on media every month... Usually.
Come visit DataHoarders :)